PRÓBAÚT
etűdök Páskándira
Becsület – Árulás - Önámítás
2021. szeptember 21.
„A méltó túlélés a boldogság maga.”
Páskándi Gézára emlékezünk
Egy évvel ezelőtt elkezdődött egy különleges, összetett, rendkívül izgalmas munka színházunkban. Május 17-én befejeztük, bemutattuk Próbaút – Etűdök Páskándira című elképzelésünket. Páskándi születésének és halálának kettős évfordulója előtt méltó mód tiszteleghetünk.
26 évvel ezelőtt, május 19-én hunyt el Páskándi Géza (1933. május 18. -1995. május 19.) Partium szülötte, Kossuth-díjas, József Attila-díjas, Szép Ernő-díjas erdélyi magyar író, a Magyar Művészeti Akadémia tagja.
1974-ben települt át Magyarországra, ahol a Kortárs folyóirat főmunkatársa, a Nemzeti Színház dramaturgja, lapok, televíziós műsorok szerkesztője, a Magyar Írók Szövetségének választmányi tagja, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja lett.
Szereposztás
- ÖNÁMÍTÁS
- 1. Eltévedt Sámson
- Borbély egyKálid Artúr
- Borbély kettőMenszátor Héresz Attila
- BorostásStubnya Béla
- RendőrTuróczi Éva
- Tükör 1.Haik Viktória
- Tükör 2.Takács-Kiss Zsuzsanna
- 2. Költő (Lassú csárdás)
- SzereplőHaik Viktória
- ÁRULÁS
- 1. A király köve
- GalateaTakács-Kiss Zsuzsanna
- OidipuszMenszátor Héresz Attila
- PygmalionKálid Artúr
- BoreaszStubnya Béla
- ArtemiszTuróczi Éva
- BECSÜLET
- 1.Távollevők
- Első katonaKálid Artúr
- Második katonaTakács-Kiss Zsuzsanna
- Harmadik katonaStubnya Béla
- Negyedik katonaTuróczi Éva
- Ötödik katonaMenszátor Héresz Attila
- Hatodik katonaHaik Viktória
- DemeterStubnya Béla
- SzelimKálid Artúr
- Első háremhölgyTakács-Kiss Zsuzsanna
- Második háremhölgyHaik Viktória
- Harmadik háremhölgyTuróczi Éva
- Török tisztStubnya Béla
- PasaMenszátor Héresz Attila
- SzultánKálid Artúr
- 2. Különvélemény
- SzereplőTuróczi Éva
- 3. Méltó túlélés
- SzereplőHaik ViktóriaTakács-Kiss ZsuzsannaTuróczi ÉvaKálid ArtúrMenszátor Héresz AttilaStubnya Béla
- rendezőÁrkosi Árpád
- díszlettervezőOndraschek Péter
- jelmeztervezőOndraschek Péter
- dramaturgFalussy Lilla
- íróPáskándi Géza
- szakértőPáskándiné Sebők Anna
- szobrászművészBabusa János
- munkatársFrecska Sándor
- hangNagy Ferenc
- rendezőasszisztensTóth Zsófia
- producerSzabó Ágnes
Életművének megidézésére színházunk Próbaút - Etűdök Páskándira címmel izgalmas színházi kísérletre vállalkozott. Három előadás született, melyben három rendező, 18 színész, három különböző látásmóddal kísérli meg felidézni Páskándi gondolatvilágát.
PRÓBAÚT
ETŰDÖK PÁSKÁNDIRA
Becsület - Árulás - Önámítás
Dramaturgiai ismertető
Páskándi Géza a mai irodalomban és színházi köztudatban megkerülhetetlen szerző, akinek művei elevenen élnek a köztudatban. A Gózon Gyula Kamaraszínház kezdeményezése egyedi és lehetőséget ad arra, hogy új színházi formanyelvet kísérletezzünk ki az általunk szabadon összeválogatott szövegek segítségével. Választásunk leginkább drámai és lírai műveire esett, annak ellenére, hogy regényei is kitűnő alapanyagot jelentenek a dramatizáláshoz, ezek mégis olyan terjedelmű és súlyú írások, hogy egy önálló színházi estét kívánnak.
Páskándi mestere az abszurd műfajnak, színházi írásai, rövid jelenetei között is számos olyan darab akad, amely jellemzi a kora abszurditását. Ilyen az „Eltévedt Sámson”, mely a bibliai figurát egy szocializmus korabeli fodrászatba száműzi, ahol mindenkit egyen frizurával akarnak sematikussá tenni, ezzel semmisítve meg az egyéniségét. Lázadásnak nincs helye ebben a sivár világban.
„A király köve” mitológiai jelmezbe öltözteti a szereplőket, ezzel megemelve a dráma tétjét, a művészet elfogadása és helyzete, hatalomhoz való viszonya lesz kérdésessé. Oidipusz, Théba királya rendel egy szobrot saját magáról, de a szobrász, Pygmalion nem őt formázza meg végül, hanem egy gyönyörű nőt, így születik meg Galathea. Oidipusz, a megrendelő igényt tart Galatheára, aki életre kel, a gyönyörű nőt a király az első adandó alkalommal magáévá teszi. A művész pedig kénytelen elismerni, hogy „ami kezedből kijő, az többé nem törvényed szerint él.”
A „Távollévők” a magyar történelembe kalauzol bennünket, a mohácsi csata korába, ahol is a győztes és vesztes oldal relativitására hívja fel a figyelmet, az a csata, amely számunkra vesztes, a másik fél számára győztes. Azt is megkérdőjelezi a szerző, hogy lehet –e, érdemes –e hősnek lenni, a történelem miként fog emlékezni a hősökre, vagy mindez a feledés homályába vész.
A komor témák mellett feloldozást jelent a költő túlcsorduló, érzelmes, de egyben tűpontos lírája, mely dallamos, rímes, illetve szabadverses formában is élvezhető.
Falussy Lilla
Az előadásokhoz kapcsolódva készítette el Babusa János szobrászművész, Páskándi Géza mellszobrát.